Bal güzel tadı ve kokusu ile kahvaltı sofralarımızı süslemesinin yanı sıra doğal bir tatlandırıcı ve antioksidan deposudur. B ve C vitaminlerini içerir. Bakır, demir, fosfor, selenyum ve potasyum ihtiva eder. Besleyici, güçlendirici ve tedavi edici pek çok faydasına yapılan araştırmalarla her geçen gün bir yenisi eklenmektedir.

Bal Kalp Dostudur

Baldaki glikoz diğer şekerlerin aksine kanda daha az atık madde bırakır. Kalp damarlarının açılmasına ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Kalp krizi riskini azaltır. Bal “kötü kolesterol” olarak bilinen LDL kolesterolü düşürmek için doğal bir alternatif olarak tüketilebilir. Bu konuda yapılan çalışmalarda düzenli olarak bal yemenin toplam kolesterolü ortalama %5 oranında düşürdüğü belirtiliyor .

Bal Sindirim Sistemini Düzenler

Bal sindirim sistemini düzenlemekte antimikrobiyal görev görür. Mide rahatsızlıklarına fayda sağlar, bağırsakları rahatlatır, kabızlığı önler. Bal Üst Solunum Yolları Rahatsızlıkları İçin Faydalıdır Bal şiddetli öksürük ve boğaz enfeksiyonuna iyi gelir. Sinüzit ve faranjite sebep olan bakteriler üzerinde etkilidir. Mevsimsel alerjilerin etkilerini azaltır. Bronşit, astım gibi akciğer hastalıklarına karşı da fayda sağlar

Bal Kan Şekerini Düzenler

Balın içerdiği fruktoz ve glikoz kombinasyonu nedeniyle kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

Bal Yanık ve Yaralar için Faydalıdır

Bal antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyal etkisi sebebi ile küçük yanıklarda ve yaralarda hızlı iyileşmeye ve mikropların giderilmesine yardımcı olur .

Tüketim öncesi, tüketim miktarı ve şekli ile ilgili olarak doktorunuza danışınız.